Apel Twojego Dziecka Porad kilka Niezbędnik przedszkolaka Plan Dnia Ubezpieczenie Zasady rekrutacji ZALECANE WARUNKI I SPOSÓB REALIZACJI ZADAŃ Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ Zajęcia w naszym przedszkolu 2017/18

Zajęcia w naszym przedszkolu 2017/18

                                                                  

Język angielski już od najmłodszych lat!


W naszym przedszkolu angielskiego uczą się wszystkie dzieci począwszy już od tych najmłodszych.  Do wprowadzenia nowych słówek wykorzystywane są liczne piosenki, rymowanki, bajki oraz prace plastyczne.
Wychowankowie z zerówki przygotowują się już pilnie do angielskiego w prawdziwej szkolnej formie- posiadają swoje podręczniki i zeszyty ćwiczeń, ale wszystko się odbywa bardzo bajkowo, ponieważ przedszkolakom w podróży po magicznym świecie towarzyszą wspaniali bohaterowie znanych nam książeczek

Podczas zajęć koncentrujemy się głównie na nauczaniu dwóch sprawności: słuchania i mówienia.

Rozwijanie sprawności słuchania odbywa się poprzez:

  • osłuchanie się z brzmieniem języka angielskiego,
  • reagowanie na proste polecenia i pytania,

Dzieci:

  • słuchają nauczyciela z jednoczesnym obserwowaniem jego gestów i mimiki,
  • słuchają nagrań w języku angielskim (historyjki, dialogi, piosenki, wierszyki)
  • słuchają  tekstu czytanego,
  • słuchają i oglądają programy edukacyjne, filmiki, bajki animowane w języku angielskim,

 Rozwijanie sprawności mówienia odbywa się poprzez:

  • powtarzanie za nauczycielem, nagraniem,
  • konstruowanie prostych wypowiedzi,
  • odgrywanie scenek lub dialogu,
  • recytacja wierszyka, śpiewanie piosenki,
  • opowiadanie historyjki obrazkowej,

Zajęcia wzbogacane są pracami plastycznym i ćwiczeniami przygotowującymi do nauki sprawności pisania.

Dzieci wykonują ćwiczenia językowe w postaci graficznej: łączenie, uzupełnianie rysunku, rysowanie po śladzie, odwzorowywanie, samodzielne rysowanie.

Zajęcia prowadzi pani Ewa Turowska.

 

                                                  

GIMNASTYKA KOREKCYJNA

 

Człowiek powinien mieć zdrowe nogi, zdolne sprostać stawianym im wymaganiom, sprostać bez groźby ich zniekształcenia, bez bólu, sprawne przez całe życie. 

Oto przykładowe ćwiczenia korekcyjne, które wykonujemy, aby mieć zdrowe stopy:

Pomoce: klocki, pojemniki, kapsle, kasztany, korale, woreczki, maskotki, płyta CD, gazety, szarfy, ławeczka.

  • „Żuraw” - Dzieci chodzą po sali z wysoko unoszonymi kolanami i maksymalnie zgiętymi stopami (obciągniętymi stopami), naśladują polujące żurawie.
  • „Granie na bębenku”-Dzieci siedzą w siadzie ugiętym ze stopami opartymi o podłogę. Na hasło „gramy” podnoszą pięty do góry (zginają podeszwowo stopy) i uderzając lekko palcami, naśladują granie na bębenku.
  • „Zbuduj zamek z klocków” -Dzieci siedzą w siadzie ugiętym, zadaniem dziecka jest zbudowanie za pomocą stóp dowolnego zamku z leżących obok rozrzuconych klocków. Można określić czas trwania -podczas trwania piosenki, której akurat się uczymy.
  • „Bicie brawa stopami”-Leżenie na plecach, ręce odsunięte w bok, dzieci unoszą ugięte nogi i rozchylają na boki kolana, stopy zwracają podeszwami do siebie i „biją brawa”.
  • „Odkurzacze”-Dzieci naśladują robienie porządków. Odkurzaczem, czyli palcami stóp zbierają rzeczy leżące obok nich (mogą to być kapsle, kasztany, korale, woreczki, klocki, maskotki) każde do innego pojemnika.
  • „Mycie się” -Uczestnicy zabawy „po ciężkiej pracy” – dbając o higienę, przystępują do mycia całego ciała za pomocą stóp (stopy to mydło).
  • „Wycieranie się po myciu” -Dzieci po dokładnym umyciu się, przystępują do wycierania, używając stóp jako ręcznika. Następnie zmiana nóg.
  • „Chód baletnicy” -Dzieci maszerują po sali z maksymalnie zgiętymi podeszwowo stopami. Palce jako pierwsze dotykają podłogi.
  • „Czytanie gazety” -Dzieci siedzą na ławeczce, przed nimi leży rozłożona gazeta. Na znak prowadzącego starają się rozłożyć, a następnie złożyć gazetę palcami stóp.
  • „Rozrywanie gazety” -Dzieci siedzą na ławeczce, przed nimi leży gazeta, zadaniem dzieci jest porozrywać gazetę na kawałki palcami stóp.
  • „Zbieranie śmieci” -Dzieci chodzą po sali i zbierają palcami stóp wszystkie leżące kawałki gazety i wrzucają je do wcześniej przygotowanego pudełka.
  • „Chorągiewki”-Dzieci siedzą w siadzie podpartym, palcami stopy chwytają szarfę i kładą się na plecach. Nie poruszając szarfy unoszą wysoko nogę i machają nią jak chorągiewką. Można robić zmiany: prawa, lewa noga. Można ćwiczyć równocześnie obie nogi.    WSZYSTKIE ĆWICZENIA WYKONUJEMY BOSO!!

 

                                                                

Zajęcia rytmiczne to przede wszystkim nauka poprzez wspólną zabawę, która prowadzona jest tak, aby zdobywanie wiedzy kojarzyło się dziecku  z przyjemnością.

Specjalnie skonstruowane zajęcia rytmiczne zawierają w sobie różny dobór ćwiczeń z elementami wyrabiania sprawności fizycznej, uwrażliwienia  na zmiany zachodzące w muzyce, oswajania z zagadnieniami muzycznymi, ilustracjami ruchowymi do piosenek, elementami tańca towarzyskiego,  tańca grupowego oraz relaksacją przy muzyce i muzykoterapią.

Pierwszym etapem kształcenia jest wyrobienie u dzieci koordynacji słuchowo ruchowej poprzez ćwiczenia reakcji ruchowej na bodźce dźwiękowe, poznawanie cech dźwięków: ich wysokości, czasu trwania oraz kształcenie umiejętności precyzyjnego odtwarzania rytmu, tempa, metrum itp.

Zajęcia sprawiają, że nasze Pociechy w sposób łatwy i przystępny przyswajają sobie takie abstrakcyjne pojęcia jak wysoki - niski dźwięk, czy też szybko – wolno, cicho – głośno.

Zajęcia prowadzi pani Anita Rodak.

                                                                         

 

                                                         

 

Plastyka, to nasze ulubione zajęcia. Prowadzi je pani Małgorzata Mirkowska – Grabowska, która uczy nas

Proponowany program zawiera ramowy układ treści o charakterze otwartym, co pozwala na dowolne modyfikowanie treści odpowiednio do indywidualnego rozwoju dziecka.
Treść programu:
1. Uczymy się przez zabawę
- Kształtowanie i rozwijanie świadomego spostrzegania i doświadczenia plastycznego w zakresie barwy i linii.
a. Ćwiczenia malarskie - malowanie na dużych formatach papieru o różnej fakturze, rozróżnianie i odpowiedni dobór barw, tworzenie kolorów pochodnych, wykorzystanie różnego rodzaju farb: plakatowe, gwasze, akwarele.
b. Malowanie w rytm muzyki - rozróżnianie tempa, nastroju melodii.
c. Ćwiczenia rysunkowe - rysowanie na małych i dużych formatach, operowanie plamą, wykorzystanie różnych rodzajów kredek: ołówkowe, pastele suche, pastele olejne, kredki świecowe, rysiki wodne, węgiel rysunkowy, praca na sztalugach itp.
d. Ćwiczenia modelarskie -modelowanie w plastelinie i glinie form przestrzennych.
e. Kompozycje z papieru: jednokolorowe, wielokolorowe, indywidualne i zbiorowe, tworzenie kompozycji płaskich jak i przestrzennych.
2. Czynne uczestnictwo w życiu kulturalnym
a. Wykonywanie różnymi technikami kartek okolicznościowych wg aktualnego kalendarza
b. Wykonywanie ozdób świątecznych
3. Zgodne współdziałanie w zespołach- wyrażamy własne "ja" w działaniu
a. Rozwijanie umiejętności eksponowania uczuć i emocji na podstawie schematu swojego ciała (portret ciała, tworzymy wspólnego przyjaciela).
b. Zachowanie bezpieczeństwa podczas zajęć

Poszczególne zagadnienia dobrano tak, aby nauczyciel mógł swobodnie dostosować zadania do potrzeb dzieci.