Drogi rodzicu,

aby ułatwić dziecku pierwsze dni pobytu w naszym przedszkolu, stosuj się do poniższych rad:

Pożegnaj się z dzieckiem jeszcze w szatni, serdecznie, ale nie przedłużaj pożegnania; ustalcie, kiedy po niego przyjdziesz.

1. Gdy dziecko płacze - spróbuj z nim porozmawiać; jeżeli się nie uspokoi przekaż go nauczycielce; dziecko podświadomie szuka ciepła i przytulone przez nauczycielkę nabierze do niej zaufania.
  2. Nie zabieraj płaczącego dziecka do domu, w przeciwnym razie możesz pożegnać się  z przedszkolem do przyszłego roku.
  3. Nie strasz dziecka wypowiedziami typu „jak nie przestaniesz płakać, to po ciebie nie przyjdę”.
  4. Jeśli masz jakieś wątpliwości, porozmawiaj z nauczycielem (nigdy przy dziecku), wspólnie znajdziecie rozwiązanie.
  5. Nie mów przy dziecku czego nie lubi jeść; może odpowiednio zmotywowane będzie zjadało mniej lubiane potrawy, co będzie pożyteczne dla jego rozwoju (chyba, że jest na coś uczulone). ​
  6. Ubranie Twojego dziecka powinno być wygodne i dostosowane do jego możliwości samoobsługowych oraz panujących warunków atmosferycznych: buty wsuwane, spodnie na gumce bez zbędnych guzików i sprzączek - pamiętajmy o tym, iż ważniejsza jest wygoda od elegancji.
  • Buciki na rzep - są lepsze, bo dziecko poradzi sobie z zapięciem.
  • Łatwiej i szybciej zapina się ubrania, gdy mają suwak zamiast guzików.
  • Dzieciom łatwiej ubrać się samodzielnie w spodnie lub leginsy niż w rajstopy.
  • Dziecku łatwiej założyć rękawiczki z jednym palcem niż z pięcioma.
  • Lepiej unikać długich szalików, mogą być niebezpieczne.
  • Nie zakładamy dzieciom szelek,gdyż są niebezpieczne.
  • Dzieciom nie dajemy małych cukierków, lizaków, gum.

Pamiętaj o ubraniu na zmianę; gdy dziecko się zmoczy na pewno lepiej będzie się czuło w swoich rzeczach.

Kiedy dziecko już rozpoczęło edukację przedszkolną, pamiętaj o poniższych regułach, ponieważ ułatwią one poranne rozstania i pozwolą na lepszą adaptację dziecka do przedszkola:

• Każdego dnia zachwalaj przedszkole i odpowiadaj na dziecięce pytania – zawsze zgodnie z prawdą.
  • Pozostaw dziecku przy rozstaniu jakiś przedmiot należący do Ciebie, żeby maluch go „popilnował”.
  • Dokładnie określ dziecku godzinę przyprowadzania i odbierania z przedszkola.
  • W początkowym okresie, gdy dziecko źle znosi rozstania, odbieraj je nieco wcześniej, np. o godzinie 13.00, umawiając się z nauczycielką.
  • Nie omawiaj przy dziecku jego zachowań negatywnych bądź zawstydzających.
  • Zawsze i w każdej sytuacji zapewniaj dziecko o swojej miłości, by wiedziało, że na miłość rodzicielską może liczyć zawsze, także wówczas, gdy rodzice znikają z zasięgu jego wzroku.
  • Pamiętaj, że dzieci płaczą, bo nie potrafią w inny sposób rozładować nagromadzonych emocji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych – taki płacz działa jak oczyszczenie i orzeźwienie. Malec zaraz po tym, gdy zamykasz drzwi przedszkola, najczęściej po kilku minutach, oswaja się z otoczeniem i zaczyna zabawę. Daj mu zatem czas na przyzwyczajenie i oswojenie się z nową rzeczywistością.
  • Nie należy pozostawać na jakiś czas w sali przedszkolnej, gdyż to tylko przedłuża moment rozstania i adaptacji dziecka do przedszkola.
  • Najlepsze efekty w prawidłowej adaptacji dziecka do środowiska przedszkolnego przynosi ścisła i systematyczna współpraca przedszkola z rodziną.